Awaria skrzyni biegów – lepiej naprawić czy wymienić?

Twoja skrzynia biegów uległa uszkodzeniu i stajesz przed trudnym dylematem: naprawić czy wymienić? Wszystko zależy od tego z czym związana jest usterka. Opierając się na doświadczeniu wiemy, że częściej jednak bardziej opłaca się naprawić uszkodzoną skrzynie biegow, niż szukać całego elementu. Dotyczy to głównie nowszych samochodów, do których kompletne, używane skrzynie są dość kosztowną kwestią. Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że istnieją takie modele skrzynia biegów, które są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym ryzyko kolejnej awarii w wymienionej skrzyni wzrasta. Oczywiście z reguły bywa tak, że manualne skrzynie biegów do starszych modeli są znacznie tańsze. Nigdy jednak nie mamy pewności w jakim jest ona stanie i czy jest odpowiednio sprawna. Zdarza się, że skrzynie biegów przechowywane są w bardzo niekorzystnych warunkach, co niestety sprzyja korozji wszystkich wewnętrznych elementów.

Zanim przejdziemy jednak do wyboru naprawa czy wymiana, warto manualne skrzynie biegów podzielić na dwie kategorie: skrzynie, które dotykają typowe usterki i te, które w większości są trwałe i bezawaryjne. Jeśli jesteśmy w posiadaniu skrzyni, która uchodzi za model trwały warto pomyśleć o wymianę na taką z demontażu. Dostępność takich skrzyń jest bardzo duża, ponieważ zainteresowanie nie jest zbyt wysokie. Wiąże się to także z niższą ceną. W związku z tym za używaną skrzynia biegów zapłacimy zdecydowanie mniej niż za naprawę swojej dotychczasowej. Dodatkowo, czas poświęcony na wymianę będzie krótszy nić podczas naprawy.  Inaczej jest w przypadku skrzyń, w których występuje typowa dla tego modelu usterka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupimy popsutą skrzynię lub usterka pojawi się w niedługim czasie.

Wnioskujemy, że jeśli uszkodzona skrzynia podlega naprawie to warto pokusić się o jej naprawę. Koszt może być wyższy, ale przynajmniej wiemy na czym stoimy. Jeśli zdecydujemy się jednak na wymianę, ponieważ naprawa jest niemożliwa, bądź uszkodzenie jest wyjątkowo duże to warto już podczas wymiany, naprawić to, co wrażliwe, aby ustrzec się przed awarią tuż po jej zamontowaniu.

Leave a Comment