skrzynie biegow

Jak rozpoznać uszkodzoną skrzynię biegów?

W ostatnim poście pokrótce wspomnieliśmy o objawach sugerujących możliwą usterkę skrzynie biegów. Dzisiaj zajmiemy się tym tematem bardziej szczegółowo. Awarie skrzynia biegów niestety coraz częściej dotyczą również manualnych przekładni. Objawów ich uszkodzenia może być dość sporo.

Zapewne większa część z nas spotkała się z taką usterką, głównie podczas jazdy starszym samochodem. To, na co warto zwrócić uwagę i co powinno nas zaniepokoić, to drążek zmiany biegów. Jeżeli pojawiły się w nim luzy i dochodzi do latania podczas wciskania biegów to niestety może to być oznaką uszkodzenia skrzynie biegow. Precyzując- jeżeli nasz drążek zmiany biegów ma luzy, powinniśmy skontrolować stan naszej skrzynie biegów. Kolejnym elementem świadczącym o zbliżającej się usterce jest zgrzytanie. I chodzi tu zarówno o zgrzytanie, ale także charakterystyczne pukanie podczas zmiany biegów. Bardziej doświadczony kierowca, który precyzyjnie potrafi ocenić stan techniczny swojego pojazdu, bardzo szybko zorientuje się, że skrzynia biegów nie działa w sposób prawidłowy.

Jeśli chcielibyśmy wymienić kilka najważniejszych objawów świadczących o konieczności naprawa skrzyni biegow to na pierwszym miejscu będzie:

  • towarzyszące każdej zmianie biegów charakterystyczne zgrzytanie,
  • luzy w drążku zmiany biegów – wyczuwalne nawet podczas postoju,
  • dźwięk charakterystycznego puknięcia, wydobywający się podczas zmiany biegu,
  • rwanie drążka zmiany biegów w sytuacji dociskania pedału gazu,
  • wycie ze strony skrzynie biegów w trakcie jazdy

Nie wolno ignorować żadnego symptomu, który może oznaczać usterkę naszej skrzyni. Zaniedbana skrzynia biegów gdansk potrafi wygenerować olbrzymie koszty. Zbyt długa jazda z uszkodzoną skrzynią może oznaczać problem związany z wymianą całej przekładni.

Musimy pamiętać, że awaria i w konsekwencji naprawa skrzyń wcale nie musi być wynikiem błędów kierowcy. Niestety nowoczesne skrzynie źle znoszą długotrwałą jazdę na niskich obrotach. Winą za to należy głównie obarczać producenta, który zastosował nietrwałe łożyska. Niedbale dopracowane elementy niestety często kończą się awarią, która jest dość kosztowna.

Leave a Comment