eksploatacja skrzyni biegow

Odpowiednia eksploatacja manualnej skrzyni biegów.

Nie od dziś wiadomo, że skrzynia biegów jest kluczowym podzespołem układu napędowego każdego samochodu. Z uwagi na wysoką funkcję jaką pełni, ich awaria wiąże się z dużymi kosztami. Wystarczy odpowiednia eksploatacja, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Jednym z ważniejszych elementów jest prawidłowe korzystanie ze sprzęgła. Powinniśmy pamiętać o tym, aby podczas jazdy wciskać sprzęgło do samego końca głównie dlatego, żeby nie dochodziło do przełączeń na tak zwanym półsprzęgle. W przeciwnym wypadku może dojść do zużycia się synchronizatorów w przekładni. Kolejnym elementem jest systematyczne uzupełnianie i wymiana oleju, znajdującego się w skrzynie biegów. Zależnie od samochodu, proceder ten powinien być stosowany po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów, zalecanych przez producenta. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego samochodu i nie będziemy stosować się do wymagań producenta, a niestety dojdzie do awarii skrzynia biegów, to najprawdopodobniej utracimy gwarancję i naprawy będziemy musieli dokonać na własną rękę. Jest to ryzyko zupełnie nieopłacalne, ponieważ koszt naprawy lub wymiany skrzyni w nowym samochodzie, może przyprawić o zawrót głowy niejednego właściciela pojazdu.

Co jednak w sytuacji, gdy samochód został unieruchomiony podczas wyjazdu?

Oczywiste, że wówczas należy sholować samochód do najbliższego mechanika. Niestety awaria przekładni jest na tyle skomplikowaną usterką, że naprawa skrzyni biegów nie uda się na poboczu, tak jak np. zmiana koła. Istotną kwestią podczas holowania jest to, że dźwignia lewarka musi być pozostawiona w pozycji biegu jałowego.

Sholowany samochód musi zostać poddany odpowiedniej analizie. Tylko wtedy można postawić odpowiednią diagnozę, adekwatną do występującej awarii. Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednia eksploatacja może być negatywna w skutkach. Niestety koszt naprawy bądź wymiany skrzynia biegów jest wielokrotnie wyższy niż systematyczne serwisowanie. Warto więc zastanowić się co jest bardziej korzystne dla naszego samochodu, a co najważniejsze dla naszego portfela.

Leave a Comment