Popsuta skrzynia biegów, i co dalej?

Niestety awaria skrzyni biegów najczęściej wiąże się z dość wysokim kosztem. Wymiana skrzyni biegów na nową to koszt rzędu kilkunastu tysięcy. W związku z tym odchodzi się od sytuacji, kiedy to większość z nas w takich przypadkach próbowała zastąpić oryginalną skrzynie biegów wersją używaną. Z biegiem czasu jednak również ten sposób przestał się sprawdzać. Wynika to głównie z faktu, że nowa-stara skrzynia psuje się często po krótkim czasie jej użytkowania. Do tego dochodzą także problemy z dopasowaniem konkretnego modelu lub części zamiennych potrzebnych do jej naprawy. Mimo, iż wielu producentów oferuje te same modele przekładni, to zazwyczaj różnią się one drobnymi elementami, które uniemożliwiają odpowiednie zamocowanie i w konsekwencji prawidłowe funkcjonowanie. Źle dopasowana skrzynia biegów będzie stwarzała problemy, ponieważ może nie być dopasowana do charakterystyki silnika lub nie będzie idealnie współgrała ze sterującą go elektroniką. W związku z tym wchodzimy w erę korzystania z ofert firm, które oferują mechaniczne naprawa skrzyni biegów lub całkowitą regeneracja skrzyni biegów.

Zanim przejdziemy jednak do naprawa skrzyni biegow, dobrze byłoby wiedzieć jak rozpoznać nadchodzącą awarię.

Najczęstszym i w sumie typowym objawem wskazującym na uszkodzenie skrzyni w naszym aucie jest charakterystyczne buczenie, które pojawia się w trakcie poszczególnych przełożeń lub na wolnych obrotach. Jest ono oznaką zużycia łożyska lub uszkodzenia kół zębatych. Nieudolne wkładanie poszczególnych przełożeń może mieć związek z uszkodzeniem synchronizatorów bądź luzów, które wynikają ze zużycia łożyska. Często jednak zdarza się również tak, że mogą być to skutki zużycia sprzęgła, co nie jest powiązane z awarią skrzynia biegów.

Remonty skrzyni biegów dotyczą również wypadania biegów, które spowodowane są najczęściej wytarciem kół zębatych. Należy zatem dbać o odpowiedni poziom oleju. Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować wycieków olejów ze skrzynie biegów.

Najlepszym sposobem na uniknięcie naprawa skrzyn biegow jest unikanie niskich obrotów silnika, pilnowanie stanu oleju w skrzynia biegów oraz zmiana biegów tylko przy użyciu sprzęgła.

Stosując się do tak prostych zasad zafundujemy swojej skrzynie biegów długie lata życia.

Leave a Comment