skrzynia biegów

Problem ze zmianą biegów

Niesprawna skrzynia biegów wiąże się z dużym problem i najprawdopodobniej jeszcze większym kosztem. Tym bardziej, więc nie wolno ryzykować jazdy na uszkodzonej skrzynie biegów. Problem może dotyczyć zbyt niskiego poziomu oleju, uszkodzonej linki sprzęgła, zużytych synchronizatorów lub uszkodzonej pompy. W związku z dużą ilością czynników, które mogą mieć wpływ na awarię skrzynie biegow, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem w celu odpowiedniego zdiagnozowania problemu.

Manualne skrzynie biegow są bardzo skomplikowane i wymagają ogromnej ilości współgrających komponentów, niezbędnych do odpowiedniego działania skrzyni. W przypadku manualnej skrzyni, zmiana przekładni odbywa się za pomocą wciśniętego sprzęgła i ręcznej zmiany biegów. Jeśli proces ten stwarza problem, może to oznaczać, że mamy do czynienia z awarią.

Przyczyn usterek może być wiele:

  • zbyt niski poziom oleju w skrzynia biegow,
  • zbyt niski poziom oleju w pompie sprzęgła,
  • uszkodzona linka sprzęgła,
  • uszkodzony czujnik pedału sprzęgła,
  • zużyte synchronizatory

Aby dokładnie stwierdzić, czym może być spowodowana powstała usterka, samochód musi zostać poddany odpowiedniej weryfikacji. Mechanik powinien wykonać jazdę testową pojazdu, jeśli usterka pojawia się tylko podczas jazdy. Następnie, samochód powinien zostać podpięty pod komputer diagnostyczny, który pozwoli na wykrycie błędów ze sterownika. Kolejnym etapem, jeśli usterka okaże się poważna, z pewnością będzie rozebranie skrzynia biegow. Pozwoli to na przeprowadzenie dokładnej analizy każdego elementu.

Ważne!

Jeśli zauważysz problem związany ze zmianą biegów, koniecznie zaprzestaj dalszą jazdę. Utrudnień związanych ze swobodną zmianą przekładni, pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Jazda z niesprawną skrzynia biegow, może doprowadzić do wygenerowania ogromnych kosztów naprawy. Jeśli dołączymy do tego trudno dostępne części, to czas usunięcia usterki zdecydowanie się wydłuży. Podstawą poprawnego funkcjonowania skrzynie biegów jest zatem ich regularne serwisowanie.

Leave a Comment