regeneracja skrzyni biegów

Regeneracja skrzyni biegów

Skrzynia biegów jest najważniejszym elementem każdego samochodu. Ponadto pozwala na optymalną pracę silnika. Jednak jak każde podzespoły, może ulec awarii. Co zatem należy zrobić, kiedy skrzynia biegów ulegnie uszkodzeniu?

Niezależnie od modelu i marki, każda skrzynie biegow odpowiada za te same zadania. Mimo to mogą być one oparte na różnych konstrukcjach. Najczęściej spotykamy manualne skrzynie biegow, które wyposażone w koła zębate dają możliwość dysponowania pięcioma lub sześcioma biegami. Ponadto, skrzynia biegow wyposażona jest także w sprzęgło, które pozwala na płynna zmianę biegów. Niestety niewłaściwe i nieodpowiedzialne użytkowanie pojazdu najczęściej kończy się awarią skrzynie biegow.  Negatywny wpływ na skrzynie biegow ma zbyt szybka zmiana biegów. Dokładając do tego zbyt małą ilość oleju lub jazdę na niewłaściwym biegu, czyli niedopasowanym do prędkości i obciążenia silnika, skutecznie doprowadzamy do awarii. Należy pamiętać o systematycznej wymianie oleju, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia skrzynie biegów, należy poddać ją naprawie. Najlepszym sposobem na naprawa skrzyń jest regeneracja. Praca związana z regeneracją jest dość skomplikowana i najlepiej jeśli podejmie się jej doświadczony mechanik. Regeneracja skrzyn biegow polega na uprzednim sporządzeniu odpowiedniego przeglądu skrzyni i określeniu problemu. Po zdiagnozowaniu należy zając się wymontowaniem skrzyni, które do najprostszych nie należy i jest operacją pracochłonną. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wcześniejsze zdiagnozowanie. Naprawa skrzyni biegow polega na rozłożeniu skrzyni na części, aby sprawdzić poziom zużycia poszczególnych podzespołów. Następie należy naprawić lub wymienić uszkodzone części. Po regeneracji należy złożyć skrzynię w odpowiedni sposób i zalać ją nowym olejem w celu dalszego użytkowania.

Leave a Comment